Silné stránky u pohovoru v německém jazyce [TIPY, TRIKY, OTÁZKY A ODPOVĚDI]

Dnes s úsměvem vzpomínám na své pracovní začátky. Tenkrát mi do smíchu ale moc nebylo. Přišla jsem z nenadání o práci a dlouhou dobu jsem nemohla nic vhodného sehnat. Moc jsem si přála v Rakousku zůstat a navázat na své započaté pracovní zkušenosti. A i když místní firmy jevily zájem, bud‘ se pak po pohovoru vůbec neozvali nebo v lepším případě mi přišla odpověď, že na danou pozici našli jiného vhodnějšího kandidáta. Začala jsem se sama sebe ptát…

Proč? Kde dělám chybu? Jak to můžu změnit?

Hned po vysoké jsem získala práci ve Vídni v jedné menší rodinné firmě, která se zabývala prodejem menších strojů pro vstřikování plastů. Zde jsem měla na starost český a slovenský trh.

Firma bohužel po roce od mého nástupu vyhlásila konkurz a mé pracovní místo bylo pro nadbytečnost zrušeno. Začala jsem rozesílat životopisy, obíhala vhodné firmy a prošla pár neúspěchy, když mi došlo, že pokud zde chci zůstat a najít si slušnou práci, ve které se budu moci dále rozvíjet, musím se na pohovor mnohem lépe připravit.

A co víc? Musím se naučit u pohovoru lépe prodat své silné stránky.

Was sind Ihre Stärken? / Jaké jsou Vaše silné stránky?

Welche drei Eigenschaften sind für Sie typisch? / Jaké tři vlastnosti jsou pro Vás typické?

Wie zeichnen Sie sich aus? / Jak byste se popsal/a?

Haben Sie berufliche Erfahrungen?/ Máte pracovní zkušenosti?

Wie schnell können Sie sich in die neuen Arbeiten einfügen (einarbeiten)? / Jak rychle se zvládnete do nové práce zapracovat?

Sepsala jsem pro vás pár tipů a triků, jak reagovat na tyto otázky a úspěšně se prezentovat u přijímacího pohovoru v německém jazyce. Samozřejmě záleží na tom, na jakou pozici se hlásíte. Někde vám budou stačit základy němčiny a někde se zase bez perfektní znalosti jazyka neobejdete.

A protože v mém případě bylo nutné nejen u pohovoru zvládnout němčinu, ale také vyniknout nad ostatními kandidáty, sepsala jsem pro vás tipy, které mně osobně (nejen) v německy mluvících zemích pomohly.

Tip #1: Víte, jaké vlastnosti se od kandidáta na požadovanou pozici očekávají?

U pohovoru nezmiňujte pouze „nějaké“ silné stránky, o kterých si myslíte, že zabírají. Také se vyhněte těm, které pro danou pozici nejsou relevantní. Pro vás je důležité zaměřit se pouze na ty vlastnosti, které se od vhodného kandidáta očekávají. Víte, které to jsou?

Než půjdete na pohovor, projděte si znovu nabídku práce a zjistěte, jaké silné stránky firma v inzerátu požaduje, a na ty se u pohovoru zaměřte.

Ich bin belastbar. In meiner letzten Position musste ich oft unter Stress arbeiten und schnell neue Situationen lösen können.

Jsem odolný vůči stresu. Na mé poslední pozici jsem musel/a často pracovat pod stresem a umět rychle řešit nové situace. 

Tip#2: Zvolte ty přednosti, které neomílá každý druhý kandidát stále dokola!

U pohovoru můžete klidně říci:

Ich bin teamfähig.

Jsem schopný pracovat v týmu.

Ale nezdá se vám, že to dnes říká každý druhý? Minimálně v německy mluvících zemích se z tohoto slovního spojení stala víceméně prázdná fráze, která už nikoho nepřekvapí. Mnohem autentičtěji bude znít, pokud zvolíte vlastnost, která u pohovorů není uváděna tak často.

Co takhle zmínit tuto přednost? 

→ begeisterungsfähig = schopný se nadchnout

Eine meiner Stärken ist, dass ich mich leicht für neue Aufgaben begeistere.

Jedna z mých silných stránek je, že se snadno nadchnu pro nové úkoly.

V tomto případě totiž můžete u pohovoru působit mnohem autentičtěji!

Je jednou z vašich silných stránek schopnost pracovat v týmu a chcete ji u pohovoru každopádně uplatnit? A co zkusit použít jiné slovo se stejným významem?  Jak? Například takto:

→ nahraďte „teamfägig“ jednoduše tímto slovním spojením = „einen Teamgeist haben“

Ich habe auf jeden Fall einen Teamgeist.

Každopádně mám týmového ducha.

 

 

Tip#3: Opravdu nestačí pouze umět zpaměti vyjmenovat vaše silné stránky! Máte na víc!

Své studenty na hodinách němčiny učím, že každou jejich výjimečnou přednost nebo zajímavou pracovní zkušenost je VŽDY dobré stvrdit dobrým příkladem z praxe.

A nemusíte hned vymýšlet něco extra. Vezměte si na pomoc váš životopis, kde vyzdvihnete období strávené v konkrétní firmě XY, které vám pomohlo odhalit vaše silné stránky.

Meine Stärken sind die Fremdsprachen. In meiner letzten Position war es wichtig täglich mit den Kunden auf Deutsch und Englisch zu sprechen. 

Mé silné stránky jsou cizí jazyky. Na mé poslední pozici bylo důležité mluvit denně se zákazníky anlicky a německy. 

Ich bin kommunikativ. Die Arbeit mit Menschen macht mir Spaß. In meiner letzten Arbeit habe ich ein Team von 10 Menschen geleitet. 

Jsem komunikativní. Práce s lidmi mě baví. V mé poslední práci jsem vedl tým 10ti lidí.  

 

Tip#4: Nemluvte o svých silných stránkách pouze z pohledu JÁ!

Klidně řekněte, jaké silné stránky si na vás vážil váš bývalý zaměstnavatel nebo vaši kolegové.

Jak na to německy?

Od mých dřívějších kolegů vím, že… / Von meinen ehemaligen (damaligen) Kollegen weiß ich, dass ich…

Můj bývalý šéf si na mě cenil za… / Mein ehemaliger Chef hat mich für….. geschätzt.

Můj bývalý vedoucí byl v tomto ohledu velmi spokojen. / Mein ehemaliger Vorgesetzter war diesbezüglich sehr zufrieden.

 

Jaké jsou Vaše silné stránky? Nejčastější otázky, které můžete u pohovoru očekávat.

Poznejte díky eBooku 50 pozitivních vlastností ty nejžádanější silné stránky v německém jazyce. Ze své vlastní praxe vám na příkladech ukážu, jak je můžete u pohovoru snadno použít i vy.

50 pozitivních vlastností

Kam dál?

Stáhněte si zdarma TEST: „Uspěli byste u přijímacího pohovoru v německém jazyce?“ a zjistěte během krátké chvíle, jak umíte reagovat na časté otázky u pohovoru. Součástí testu jsou podklady v PDF formě – 36 nejčastějších otázek u pohovoru v němčině.

Je nadšená lektorka němčiny. Několik let pracovala u firem v Německu a v Rakousku. Dnes žije ve Vídni a miluje předávat své nabyté pracovní a jazykové zkušenosti dál. Vede online lekce němčiny přes Skype a pomáhá ostatním lidem v cestě za jejich pracovním snem.

Andrea je autorka e-booku Business němčina- Přijímací pohovor. Ukazuje lidem, jak se připravit na přijímací pohovor a úspěšně ho zvládnout.

Více informací o Andree naleznete zde >>

Stáhněte si test: Jste připraveni na pohovor v němčině? zdarma a zjistěte bleskurychle, jak na tom vaše business němčina je.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Nejčtenější příspěvky
  • Rubriky
  • Pohovor v němčině: 36 nejčastějších otázek
  • Jste připraveni na pohovor?

    Stáhněte si můj test a zjistěte jak na tom jste!

  • Der… Vertrag, Antrag oder Auftrag?