Přijímací pohovor v němčině! Jak získat dobrou práci i bez špičkové znalosti jazyka?

Připadá vám, že vaše němčina není dostatečně dobrá na to, abyste mohli u pohovoru uspět? Víte, že vám práce u zahraniční firmy nebo přímo v jedné z německy mluvících zemí může mnohé umožnit, ale bojíte se, že neuspějete při prezentaci v cizím jazyce?

A tak radši pohovor odkládáte na tu „správnou“ chvíli až – se naučíte perfektně německy a budete dostatečně připraveni […]

Že vám to zní povědomě? Nejste sami! Je mnoho lidí, co díky „bloku z němčiny“ pohovor odkládají nebo neumí dostatečně prodat to, v čem jsou dobří. Otázka zní co s tím?

U pohovoru můžete uspět i bez perfektní němčiny!

Jak to vím? Jednoduše! Z vlastní zkušenosti. Perfektní němčina sama o sobě vám úspěch nemusí zaručit. Jenom o němčině pohovor totiž není! O úspěchu rozhodují další věci – jako například příjemné vystupování, umět říci v čem jste dobří nebo prodat to, co z vás dělá nejlepšího kandidáta. A to pokud budete před pohovorem dostatečně trénovat, se dá zvládnout dobře i s průměrnou znalostí jazyka.

Jak tedy na to? Jak zanechat u pohovoru dobrý dojem? Klíčem k úspěchu je kvalitní příprava na pohovor. Ta vám dodá potřebnou sebedůvěru. Díky ní se mimo jiné naučíte také reagovat na otázky, na které byste u pohovoru odpovídali spatra jen horko těžko.

Jenže není příprava jako příprava…

Sama jsem se o tom několikrát přesvědčila a zjistila jsem, že na pohovor se dá kvalitně připravit (i v relativně krátkém čase) pokud budete věnovat pozornost zejména těmto čtyřem oblastem:

1) Kvalitně promyšlené představení vaší osoby dělá u pohovoru divy! 

Neexistuje přijímací pohovor, ve kterém byste nebyli vyzváni se alespoň v krátkosti představit. Tak proč těchto pár minut, které vám byly dány nevyužít k vašemu prospěchu? V praxi se mi osvědčilo rozdělit si tuto prezentaci do třech částí, to zajistí, že u pohovoru zanecháte perfektní dojem i bez perfektní němčiny. Jak?

Až se budete doma na pohovor připravovat, odpovězte si na tyto tři otázky a těch se při psaní prezentace držte.

 • Wjopijakoer bin ich?/ Kdo jsem?
 • Was kann ich?/ Co umím?
 • Was will ich?/ Co chci?

Začněte prezentaci tím, že se představíte a popíšete vaši aktuální pracovní situaci. Poté přejděte k vaší kvalifikaci a vyprávějte o vašich důležitých pracovních zkušenostech a pozicích, které mají s pracovním místem něco společného. Ke konci zdůvodněte proč se o místo ucházíte a třeba jakou hodnotu firmě přinášíte.

Ukažme si to na krátkých příkladech. Každou část vaší prezentace můžete začít například takto: 

Wer bin ich? 

 • Momentan arbeite ich als ____ (Ihre Position) und bin für den Verkauf der Produkten ins Ausland verantwortlich./ Momentálně pracuji jako____( Vaše pozice) a jsem zodpovědný za prodej produktů do zahraniční.

Was kann ich? 

 • Ich habe langjährige Erfahrungen in der ähnlichen Position. Zudem bin ich sehr gut vertraut mit…/ Mám dlouhodobé zkušenosti na podobné pozici. K tomu jsem zběhlý v…

Was will ich? 

 • Ich bewerbe mich um die Stelle, weil ich mich weiterentwickeln möchte./ Ucházím se o místo, protože se chci dále rozvíjet. 

Momentan arbeite ich als...(1)

2) Připravte se dobře na ty nejčastější otázky u pracovních pohovorů

Existuje mnoho otázek, se kterými se můžete u pohovoru setkat. Mně se osvědčilo rozumět a umět odpovídat na následujících 36 nejčastějšch otázek. Každá z nich může u pohovoru zaznít trošku jinak. Proto je důležité nepanikařit, a pokud nerozumíte, tak se prostě zeptat.

Věnujte při přípravě na pohovor těmto otázkám dostatečné množství času. Nejenom, že si zlepšíte němčinu, ale podobné otázky se u pohovoru vlastně neustále opakují a pokud na ně umíte pohotově a dobře reagovat – máte napůl vyhráno. Pokud nevíte, jak odpovídat, najděte si někoho, kdo vám s tím pomůže. Anebo se připravte sami pomocí kvalitních materiálů.  

3) Jaké jsou vaše silné stránky? Umíte je u pohovoru v němčině prodat? 

Všimla jsem si u některých svých studentů, které připravuji na pohovor, že je trápí jeden takový nešvar. Mají třeba několikaleté zkušenosti v oboru, perfektní angličtinu nebo se můžou pochlubit zahraničními zkušenostmi, ale u pohovoru to nedokáží prodat! Soustředí se tolik na němčinu, a jak říci vše gramaticky správně, že zapomenou na důležité věci = třeba říci v čem jsou dobří  a proč by zrovna je měla firma zaměstnat. 

Jak z toho ven? Popřemýšlejte ještě před pohovorem o svých silných stránkách a napište si krátké a výstižné věty v čem jste dobří.

Naučte se rozumět těm nejčastějším otázkám, které můžou na toto téma přijít. Trénujte, trénujte a zase trénujte! 🙂 

4) Nepodceňujte small talk na začátku a na konci pohovoru

Na začátku pohovoru je dobré poděkovat za pozvání. Naučte se tuto jednoduchou větu německy! Určitě ji u pohovoru využijete. Na konci zase poděkujte za čas, který vám personalista nebo budoucí zaměstnavatel věnoval. Je dobré také dodat, že vás potěší, pokud dostanete v následujících dnech pozitivní odpověď. Jak na to německy? Koukněte sem a stáhněte si zdarma materiály na procvičení.

Vielen Dank für die Einladung!/ Děkuji za pozvání!

Vielen Dank für Ihre Zeit!/ Děkuji za Váš čas!

Über eine positive Antwort würde ich mich sehr freuen!/ Pozitivní odpověď by mě potěšila.

Kam dál?

Stáhněte si zdarma TEST: Uspěli byste u přijímacího pohovoru v německém jazyce?“ a zjistěte během krátké chvíle, jak umíte reagovat na časté otázky u pohovoru. Součástí testu jsou podklady v PDF formě – 36 nejčastějších otázek u pohovoru v němčině.

Je nadšená lektorka němčiny. Několik let pracovala u firem v Německu a v Rakousku. Dnes žije ve Vídni a miluje předávat své nabyté pracovní a jazykové zkušenosti dál. Vede online lekce němčiny přes Skype a pomáhá ostatním lidem v cestě za jejich pracovním snem.

Andrea je autorka e-booku Business němčina- Přijímací pohovor. Ukazuje lidem, jak se připravit na přijímací pohovor a úspěšně ho zvládnout.

Více informací o Andree naleznete zde >>

Stáhněte si test: Jste připraveni na pohovor v němčině? zdarma a zjistěte bleskurychle, jak na tom vaše business němčina je.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Nejčtenější příspěvky
 • Rubriky
 • Pohovor v němčině: 36 nejčastějších otázek
 • Jste připraveni na pohovor?

  Stáhněte si můj test a zjistěte jak na tom jste!

 • Der… Vertrag, Antrag oder Auftrag?